18. august 2017

Fortjenstlegat fra Bendix-fonden til bagerlærling

undefined
Foto:
Bagerlærling Lasse Nørup Bentsen modtager Bendix-fondens fortjenstlegat på kr. 5.000 af Bente Bendix fra Bendix-fonden.

En gang årligt bliver en elev/lærling på erhvervsuddannelserne på Uddannelsescenter Holstebro indstillet til et legat fra Bendix-Fonden. I år var det en meget overrasket bagerlærling Lasse Nørup Bentsen, der blev kaldt frem i et fyldt auditorium på UCH og fik overrakte diplom og et beløb på kr. 5.000 på vegne Bendix-fonden. Det er med stolthed jeg kan overrække et legat til en dygtig håndværker, sagde Bente Bendix og læste begrundelsen op for valget af Lasse.

Begrundelse for valget af Lasse:
Lasse er bagerlærling hos Skolegades Bageri i Herning.

Man kan sige mange gode ting om Lasse, han er flittig, arbejdsom, dygtig, afholdt, og han kan og vil! Man kan sætte mange superlativer på ham, han har hele pakken.

Han er skolemester fra UCHs skolemesterskab for bagere i 2016 og blev derfor udtaget som deltager i SKILLS 2017.

Som en følge af sin flotte indsats på Skills - er han herefter blevet udtaget til VM Skills i Abu Dhabi 2017. Den absolut største konkurrence, en bagerelev kan deltage i.
Lasse er meget stolt af sit fags håndværk og arbejder hele tiden på at blive dygtigere.
Hans dygtighed kommer ikke kun af talent, men også fordi han med sin flid og iver har vist, at han bare vil det.

Lasse har på baggrund af disse resultater fået sin egen nøgle til skolens bageri, hvor man ofte kan møde ham lørdage eller søndage. Da møder han op her på skolen og træner og udvikler sine bagerfaglige teknikker og justerer sine opskrifter til det absolut bedste.

Det gør han tit, selvom han har arbejdet hele natten før - hjemme hos sin mester i bageriet.


Mere info:
Ann Østergaard, direktør UCH, 99 122 200 – ann@ucholstebro.dk
Jens Knudsen, vicedirektør UCH, 99 122 400 – jk@ucholstebro.dk