Skills Stafet

Skills Stafet 2019 viser dig erhvervsuddannelserne - også for sjov

På dagen for Skills Stafet har alle 8. klasses elever i Struer, Holstebro og Lemvig kommuner chancen for at lære mere om de forskellige erhvervsuddannelser.

Du får kendskab til de fire hovedområder:

  • Omsorg, sundhed og pædagogik
  • Kontor, handel og forretningsservice
  • Fødevarer, jordbrug og oplevelser
  • Teknologi, byggeri og transport

Du får lov at teste dine skills på de forskellige håndværk.

De to hurtigste hold er nu fundet og skal konkurrere mod hold fra hele landet i til DM i Skills i København fredag den 17. januar 2020.

Tillykke til Nørre Nissum Skole 8. årgang og 8. B på Thyholm Skole

Dagens vindere - resultatliste:

Her opdateres løbende resultaterne fra årets Skills Staffet på UCH. De to hold der er markeret med fed - er de hold med den hurtigste tid.

DatoPlaceringSkoleKlasseNavnTid
9/9   Rolf Krake Skolen    Anne, Viktor og Kathrine  19:34 
9/9   Rolf Krake Skolen   Ester, Bjarke, Kirstine & Mikkel 20:08
10/9   Tvis Skole  8. A Kathrine, Millle og Malthe 18:09
10/9   Tvis Skole 8. A Jesper, William og Nanne 18:34
11/9   Sønderlandsskolen  8. B Bastian, Anne og Nazarii 16:31
11/9   Holstebro Friskole 8. A Annabell, Sofie og Thomas 17:00
12/9   Vinderup Realskole 8. B Oliver, Freya og Marco 18:45
12/9   Vinderup Realskole   Vinther, Tais og Astrid 19:29
13/9   Mejrup Skole   Magnus, Sandra og Mille 15:36
13/9   Mejrup Skole   Lasse, Kathrine B og Simone 16:45
16/9   Nørre Boulevard Skolen   Mikkel, Line og Freja 17:11
16/9   Nørre Boulevard Skolen   Sofie, mads D og Victor D 17:44
17/9   Den Kristine Friskole   Victor, Sarah G og Katrine S  14.19 
17/9   Ulfborg Skole    Karoline, Katrine og Sebastian  15:27 
18/9   Limfjordsskolen    Simon D, Magnus og Sebastian  16.45 
18/9   Limfjordsskolen    Mathias, Matilde K og Sofie  19.10 
19/9   Sidra, Niels og Andrea H    Parkskolen  16.02 
19/9   Elias, Magnus, Sofie og Caroline    Nørre Boulevard Skolen  16.17 
20/9 2. plads Thyholm Skole   Simone, Stine BL og Jack 13:03
20/9   Thyholm Skole   Agnes, Johanne og Hauge  16:07
23/9   Christinelyst Skolen 8. B  Nanna, Malik og Malde  15:20 
23/9   Christinelyst Skolen 8. A  Camilla, Frederik og Kasper  16:42 
24/9 1. plads Nørre Nissum Skole    Mads, Kathrine og Jeppe  12:53 
24/9   Bøvling Idrætsefterskole    Andreas, Line J, Malthe og Vilhelm  15:18 
25/9   Ulfborg Skole    Rosa, Jeppe P, Andreas  13:06 
25/9   Udefriskolen   Astrid, Noclaj og Lukas  14:32 

Tak for dit besøg til Skills Stafetten!

Mere om Skills Stafet