15. maj 2018

86 tons til UCH som undervisningsmateriale

Det var det store maskineri fra Krangården der var igang, da der tirsdag morgen kl. 7 kom to store lastbiler med en nacelle (vingmøllehus) og en tilsvarende vinge på 35 meter. Lastbilerne havde kørt om natten pga den store last. Eleverne fik virkelig en oplevelse idag - det er ikke hver dag der arbejdes med SÅ store maskiner på Transport.

I går var der Audit på en GWO certificering til at kunne undervise medarbejdere/kommende medarbejdere, der skal arbejde på et vingmøllesite og det er til disse kurser, at det tunge materiel bliver kørt i stilling.

Fra august måned tilbyder vi på UCH kurser i GWO - Basic Technical Training BTT og det bliver med en praksis- og virkelighedsnær undervisning. En helt unik mulighed for de kommende kursister at få lov at se og prøve teorien i virkeligheden - undervisningen vil i mange tilfælde foregå direkte i narcellen og ikke kun i et klasselokale. 

Se kursusmuligheden her

Her kommer nacelle og vinge til UCH

Se billederne