Skills Stafet

Skills Stafet 2018 
viser dig erhvervsuddannelserne - også for sjov

På dagen for Skills Stafet har alle 8. klasses elever i Struer, Holstebro og Lemvig kommuner chancen for at lære mere om de forskellige erhvervsuddannelser.

Du får kendskab til de fire hovedområder:

  • Omsorg, sundhed og pædagogik
  • Kontor, handel og forretningsservice
  • Fødevarer, jordbrug og oplevelser
  • Teknologi, byggeri og transport

Du får lov at teste dine skills på de forskellige håndværk.

De to hurtigste hold skal konkurrere mod hold fra hele landet i til DM i Skills i Næstved 4. - 6. april 2019.

Dagens vindere - resultatliste:

e to hold der er markeret med fed - er de hold med den hurtigste tid.

DatoPlaceringSkoleKlasseNavnTid
17/9  1 Rolf Krake Skolen 8. b Sofie, Khaled, Mikkel 16:10
   2 Rolk Krake Skolen 8. b Mohamed, Lea, Maria, Nidal 16:42
   3 Vestbyens Friskole 8. a  Rasmus, Sara, Camilla 18:55
18/9  1 Ungdomsskolen AKT Jeppe, Dion, akariye 16:53
   2 Tvis Skole 8. b Christian, Karoline B, Simon 16:57
    3 Tvis Skole 8. c Noah, Mathilde D, Emilie 17:01
19/9  1 Holstebro Friskole 8.  Cathrine, Ludwig, Frida 15:46
   2 Sønderlandsskolen 8. b Jonas, Lea, Freja 16:12
   3 Holstebro Friskole 8.  Noah M, Signe, Emma M 17:37
20/9  1 Vinderup Realskole 8. a  Sofie, Benjamin, Christian B.S. 15:40 
   2  Vinderup Realskole 8. c  Magnus, Tobias, Sanne  16:42 
   3 Vinderup Realskole 8. c  Mathias, Mie, Rasmus  16:57 
21/9  1 Mejrup Skole  8. b  Jonas, Rikke, Victor 11:49 
   2 Mejrup Skole  8. d  Jakob R, Alberte, Cecilie  13:40 
   3 Mejrup Skole  8. b  Emil, Frederikke, Valentin  13:57 
24/9  1 Nørre Boulevard Skolen  8. SA  Thomas, Nathalie, Mathias  15:20 
   2 Nørre Boulevard Skolen  8. SA  Katrine Oliver, Maria  17:28 
   3 Nørre Boulevard Skolen  8. SA  Malte, Christian, Johanne  17:31 
25/9  1 Ulfborg Skole 8. b  Jeppe, Anna-Andrea, Magnus  13:14 
   2 Ulfborg Skole  8. b  Gustav, Sascha, Ida, Kasper  13:42 
   3 Ulfborg Skole  8. a  Maria, Patrick, Melissa  13:57 
26/9  1 Limfjordsskolen  8. d  Julie, Frederik, Niels Christian  13:44 
   2 Limfjordsskolen   8. d  Frederikke, Sylvester, Mathias  16:52 
   3 Limfjordsskolen   8. d  Andreas, Morten, Thusaraa  17:10 
27/9  1 Parkskolen  8. b  Mathias, Laura, Anne  13:50 
   2 Parkskolen  8. a  Julie Nikki, Marie  14:34 
   3 Parkskolen  8. i  Ida, Mads, Emma  14:35 
28/9  1 Thyholm Skole  8. b  Alexander, Johanne, Maria, Rasmus  13:09 
   2 Thyholm Skole  8. b  Karoline K, Maja L, Mathias, Michelle  14:55 
   3 Thyholm Skole  8. a  Sofie, Daniel, Freja  17:32 
1/10  1 Christinelystskolen  8. b  Daniel, Frederik, Mads Røn  16:23 
   2  Christinelystskolen  8. b  Sebastian, Lukas, Nikolaj  16:28 
   3 Christinelystskolen  8. b  Alberte, Sofie, Rikke  17:11 
2/10  1 Tangsø Skole    Lotte, Emil, Maria  16:15 
   2 Thyborøn Skole    Emil, Ida, Magnus  18:14 
   3 Thyborøn Skole    Christian, Iben, Jonas  20:08 
3/10  1 Lemtorpskolen 8. a  Theis, Lærke, Ottesen  16:35 
   2 Lemtorpskolen 8. b  Tulle, Christoffer, Lotte  17:39 
   3 Lemtorpskolen 8. a   Agnes, Hannah, Simon  18:02 

Tak for dit besøg til Skills Stafetten!

Mere om Skills Stafet

maglie da hockey